در كانادا ابداع شد؛

ابزار جدیدی برای پیشگیری از ایدز در زنان

ابزار جدیدی برای پیشگیری از ایدز در زنان

گوپا: دانشمندان كانادایی، نوعی ایمپلنت ابداع نموده اند كه روش مطمئن تر و كم هزینه تری برای پیشگیری از مبتلا شدن به ایدز در زنان خواهد بود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، دانشمندان "دانشگاه واترلو" (University of Waterloo) در كانادا، ابزار جدیدی برای محافظت از زنان در مقابل عفونت بیماری ایدز طراحی نموده اند.
این ابزار، نوعی ایمپلنت برای كاهش تعداد سلول هایی است كه ویروس ایدز در دستگاه تناسلی هدف قرار می دهد. این روش، برخلاف دیگر روش های مرسوم پیشگیری از ایدز، ایمنی طبیعی بدن افراد را در برابر این ویروس، بالا می برد.
ویروس ایدز، با مختل كردن "سلول های تی"(T cells) بدن كه هنگام ورود این ویروس، به سیستم ایمنی مجهز می شوند، بدن را عفونی می كند. هنگامی كه سلول های تی، در حال استراحت هستند و برای مقابله با ویروس، تلاش نمی كنند، عفونی نمی شوند؛ در نتیجه ویروس ایدز، به دیگران منتقل نمی گردد و به حالت خاموش در می آید.


"امانوئل هو" (Emmanuel Ho)، استاد دانشكده داروسازی دانشگاه واترلو اظهار داشت: ما می دانیم برخی داروها كه به صورت خوراكی استفاده می شوند، هیچگاه به دستگاه تناسلی نمی رسند؛ ازاین رو شاید این ایمپلنت، روش مطمئن تری برای ترغیب سلول های تی باشد تا واكنشی به عفونت نشان ندهند و در نتیجه به پیشگیری مطمئن و كم هزینه تری منجر شود. آنچه هنوز نمی دانیم این است كه آیا این روش می تواند یك گزینه مستقل برای پیشگیری از انتقال ویروس ایدز باشد یا بهتر است به همراه روش های پیشگیری دیگر، مورد استفاده قرار گیرد.
این ایمپلنت، از یك لوله تو خالی و دو بازوی قابل انعطاف برای نگه داشتن آن تشكیل شده است. این ابزار، حاوی " هیدروكسی كلروكین"(HCQ) است كه با استفاده از مواد متخلخل داخل لوله، به آرامی پخش و توسط دیواره های دستگاه تناسلی جذب می گردد.
پژوهشگران، این ایمپلنت را روی مدل حیوانی آزمایش كردند كه نتیجه آن، كاهش قابل توجه سلول های تی و تولید یك حالت خفیف ایمنی بود.
این مقاله، به تازگی در مجله " Controlled Release" به چاپ رسید.1397/01/27
16:24:59
5.0 / 5
4945
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا