نتایج تحقیق كالج آلبرت اینشتین درباره آسیب پذیری مغز زنان

دختران فوتبالیست ضربه سر نزنند!

دختران فوتبالیست ضربه سر نزنند!

گوپا: مطالعات جدید نشان می دهد، اگر دختران در بازی فوتبال، ˮضربه سرˮ بزنند، نسبت به پسران، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یك تیم تحقیقاتی از "كالج پزشكی آلبرت اینشتین"(Albert Einstein School of Medicine) در نیویورك با انجام اسكن مغزی "ام.آر.آی"(MRI) در فوتبالیست ها دریافتند كه فوتبالیست های خانم در بافت مغزی خود ۵ برابر بیشتر از پسران دچار صدمه شده اند.
این تیم تحقیقاتی گفتند، یافته های آنها نشان داده است كه شاید نیاز باشد دستورالعمل های متفاوتی راجع به ضربه سر زدن در فوتبال برای زنان و مردان اعمال شود تا از صدمه های ممكن به سر در این ورزش پرطرفدار جلوگیری شود.
در این پژوهش، تیم تحقیقاتی نوعی"ام.آر.آی"(MRI) به نام "تصویربرداری پخش وزنی"(DTI) را روی ۴۹ مرد و ۴۹ زن فوتبالیست انجام دادند.
این اسكن مغزی، حركت آب در ماده سفید كه در بافت عمقی مغز است را نشان داده است.
محققان با بررسی مغز این فوتبالیست ها دریافتند كه فوتبالیست های زن در ماده سفید مغزشان ۵ برابر بیشتر از مردان صدمه دیده بودند.


این محققان اعلام كردند علت این كه زنان به دلیل "ضربه سر" در فوتبال نسبت به مردان بیشتر صدمه می بینند هنوز مشخص نمی باشد. ولی معتقدند كه احیانا تفاوت در قدرت گردن زنان از علل این صدمه است. علاوه بر آن، هورمون های زنانه هم در این امر دخیل هستند.
هورمون های زنانه باعث تفاوت در اندازه مغز و ساختار آن می گردد. همینطور تنظیم سلول های عصبی هم در زنان متفاوت می باشد.
این در شرایطی است كه گیرنده های هورمون های جنسی در مردان بیشتر از زنان است.
به صورت كلی می توان گفت مغز زنان نسبت به مغز مردان بیشتر در معرض صدمه است.
"میشل لیپتون" رهبر این مطالعات اظهار داشت: این كار ممكن نیست كه فوتبالیست ها از زدن "ضربه سر" در بازی اجتناب كنند ولی این تحقیقات امكان دارد منجر به ایجاد تغییراتی شود كه سلامت بازیكنان را هرچه بیشتر فراهم آورد.1397/05/10
15:58:52
5.0 / 5
4309
تگهای خبر: تحقیق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گوپا