پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام دریافتند

تاثیر مخرب دود سیگار الكترونیكی بر ریه

تاثیر مخرب دود سیگار الكترونیكی بر ریه

گوپا: از آنجائیكه استفاده از ˮسیگار الكترونیكیˮ(e-cigarettes) میان افراد افزایش یافته است، خیلی از پژوهشگران در حال كوشش برای درك نتایج بلند مدت این سیگار بر سلامتی بدن انسان هستند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سیگار برقی یا سیگار الكترونیكی وسیله ای است الكترونیكی كه استعمال دخانیات را شبیه سازی می كند. این كار توسط تولید بخارات خاصی كه بو، طعم، مزه و احساس كشیدن سیگار واقعی را به مصرف كننده بدهد اما زیان های سیگار واقعی را نداشته یا این زیان ها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می گردد.
مطالعه جدید محققان "دانشگاه بیرمنگام" بریتانیا نشان داده است كه دود این سیگار می تواند به سلول های ایمنی بدن در ریه صدمه برساند.
در این مطالعه جدید محققان آزمایشاتی را بر روی نمونه های بافت ریه در آزمایشگاه انجام دادند. آزمایشات نشان داد كه در مواجهه با دود مصنوعی سیگار الكترونیكی، "ماكروفاژهای آلوئولی"(alveolar macrophage) كه مهم ترین سلول های ایمنی ریه شناخته می شوند، از بین می روند.
به علاوه دود سیگار الكترونیكی تولید رادیكال های آزاد را افزایش داده و سبب مرگ سلول های بدن می گردد.
"دیوید تیكت" نویسنده ارشد این مطاله اظهار داشت: اگر افراد سیگار الكترونیكی یا هر نوع سیگار دیگری را ترك نكنند پس از گذشت ۲۰ الی ۳۰ سال به "بیماری مزمن انسدادی ریه"(COPD) مبتلا می شوند. بیماری مزمن انسدادی ریه، نوعی بیماری انسدادی ریوی است كه با محدود بودن علامت مسیر هوایی به صورت مزمن شناسایی می گردد. این بیماری به مرور زمان بدتر می گردد.
این مطالعه در مجله " Thorax "منتشر شد.




1397/05/25
21:07:44
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: تولید , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا