حفره ایستگاه فضایی عایق بندی شد

جراحی در فضا!بعلاوهفیلم

جراحی در فضا!بعلاوهفیلم

به گزارش گوپا اولگ كانوننكو و سرگئی پروكوپیف فضانوردان روسكاسموس با یك راهپیمایی فضایی توانستند به عملیاتی دست بزنند كه تابحال در تاریخ فضانوردی سابقه نداشته و بسیار خطرناك به حساب می آید.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا؛ اما دلیل این راهپیمایی بررسی بدنه خارجی ناو سایوز ام.اس-۹ بود. در نیمه شب ۳۰ ماه اوت گذشته، مسئولان مركز هدایت پرواز متوجه شدند فشار هوا در آن ایستگاه تا حدودی كاهش یافته است. بامداد روز بعد به هر شش فضانورد ساكن ایستگاه دستور داده شد كه به دنبال جستجو و یافتن منبع نشت هوا باشند و مشخص شد منشاء این مشكل سوراخی ۲ میلی متری در بخش مداری سایوز است. سوراخ بلافاصله از داخل گرفته و فشار هوا به حال عادی بازگشت.

تحقیقات كمیسیون بررسی این اتفاق به این نتیجه رسید كه یك خرابكار ناشناس بعد از هشت بار تلاش توانسته است این سوراخ را بوجود آورد. از آنجائیكه بخش مداری ناو سایوز به زمین بر نمی گردد، قرار شد یكی از فضانوردان سفینه بعدی و پروكوپیف، -فضانوردی كه در ایستگاه فضایی مشغول فعالیت بود- با انجام یك راهپیمایی، محل سوراخ را از بیرون سفینه بررسی نمایند.

دیشب اولگ كانوننكو و سرگئی پروكوپیف با انجام یك راهپیمایی و ضمن عملیاتی پیچیده توانستند ضمن بررسی محل سوراخ، از آن فیلم و عكس تهیه كنند. آنها همینطور از این محل و ماده ای كه برای پر كردن سوراخ استفاده شده بود نمونه برداری كردند.بطور معمول در راهپیمایی های فضایی از دستگیره های نصب شده بر روی بدنه خارجی ایستگاه فضایی برای گیر دادن قفل كمربند ایمنی فضانوردان استفاده می گردد كه آنها در فضا رها نشوند اما بدنه خارجی ناو سایوز فاقد چنین دستگیره هایی هستند بنابراین فضانوردان باید از جرثقیل تلسكوپی استرلا كه در روی قسمت خارجی بخش روسی ایستگاه فضایی نصب است استفاده می كردند.

در آغاز این راهپیمایی، استرلا از داخل یك حلقه فلزی كه وسایل مورد نیاز به آن با سیم های مخصوصی بسته شده بود گذرانده شد سپس پروكوپیف، پوتین های لباس فضایی كانوننكو را در نوك جرثقیل قفل كرد تا وی بتواند به سایوز نزدیك شود. پس از رسیدن كانوننكو به سایوز، پروكوپیف با استفاده از قفل، كمربند نجات خویش را به حلقه فلزی ابزارها متصل كرد و با هل دادن حلقه از انتهای جرثقیل خویش را به كانوننكو رساند.

در این مرحله حساس كانوننكو با استفاده از ابزارهایی مانند چاقوی بلند بسیار تیز و قیچی، در محل سوراخ كه از قبل به طور دقیق توسط كارشناسان مشخص شده بود، پارچه روكش سایوز و لایه های ضد حرارتی و محافظ های ریزشهاب سنگ ها را به شكل یك مربع برید و آنرا كنار زد و محل سوراخ مشخص شد. وی ضمن برداشتن فیلم و عكس از سوراخ كه با ماده ای پر شده بود، از این ماده نمونه برداری كرد. سپس محل با استفاده از موادی مخصوص باردیگر عایق بندی شد.این راهپیمایی كه دویست و چهاردهمین عملیات خارج از ایستگاه فضایی بین المللی به حساب می آید بعد از هفت ساعت و ۴۵ دقیقه، یك ساعت و ۱۴ دقیقه بیشتر از زمان برنامه پیش بینی شده به پایان رسید و فضانوردان سالم، به ایستگاه فضایی بین المللی بازگشتند. گرچه آنها موفق به انجام تمام وظایف برنامه ریزی نشدند چونكه قرار بود كانوننكو و پروكوپیف دو محفظه مربوط به آزمایش های "تست" و "اندورنس" كه در بیرون ایستگاه بود را بردارند البته این كار اولویت نداشت.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/09/21
21:07:37
5.0 / 5
4787
تگهای خبر: تحقیق , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گوپا