تصفیه آب با حباب های داغ كربن دی اكسید

كارآمدترین روش تصفیه آب ابداع شد

كارآمدترین روش تصفیه آب ابداع شد

گوپا: محققان دانشگاه ˮنیو ساوث ولزˮ(UNSW) موفق به ساخت دستگاهی شده اند كه از حباب های داغ كربن دی اكسید برای نابودی ویروس ها و باكتری های آب به منظور تصفیه آن استفاده می نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دسترسی به آب پاك و تصفیه شده چیزی است كه خیلی از ما به آن وابسته هستیم، اما این مسئله در خیلی از نقاط دنیا یك مشكل جدی است.
هم اكنون محققان دانشگاه "نیو ساوث ولز"(UNSW) واقع در "كانبرای" استرالیا روش جدیدی برای استریل كردن آب با استفاده از حباب های داغ كربن دی اكسید را آزمایش كرده اند كه دریافتند این روش هم مؤثر و هم كارآمد است.
در این روش جدید ابتدا گاز CO2 تا یك درجه حرارت معین تنظیم می شود و سپس به مخزن آب تصفیه نشده منتقل می شود. همچنین كه این حباب های داغ از آب می گذرند و از كف به سطح آب می آیند، گرما را به آب اطراف خود انتقال می دهند و سطح داغ حباب ها برای كشتن باكتری ها و ویروس های موجود در آب كافی است.
بر خلاف تلاش های قبلی در سیستم های مشابه، لازم نیست كه CO2 برای انجام این كار تحت فشار قرار گیرد.
محققان در آزمایشات خود گاز كربن دی اكسید و هوای معمولی را در درجه حرارت های مختلفی حرارت دادند و سپس از یك محلول سدیم كلرید كه آلوده به باكتری E.coli و ویروس MS2 بود عبور دادند و برای آن كه مشخص شود كدام شرایط بهترین عملكرد را دارد، آنها را از دمای ۷ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد گرم و آزمایش كردند.
بدیهی است كه این گازها در دماهای پایین اثر ضد میكروبی نداشتند و هر دو گاز به هنگام گرم شدن عملكرد بهتری داشتند، اما این CO2 بود كه باكتری ها و ویروس ها را سریع تر كشت.
كربن دی اكسید در درجه حرارت بین ۱۰۰ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد مؤثر بود و هر چه داغ تر می شد اثر بیشتری داشت. این در شرایطی است كه محلول دمای ۵۵ درجه سانتیگراد خودرا حفظ كرد.
تیم تحقیقاتی می گوید كه این روش دارای مزایای متعددی نسبت به روش های تصفیه آب رایج است. از آنجایی كه گرم كردن گازها انرژی كمتری نسبت به جوشاندن مایعات نیاز دارد، این روش مصرف بهینه تری دارد.
این روش همین طور كم خطرتر از روش های شیمیایی مانند افزودن كلر و ساده تر از استفاده از تابش اشعه ماورا بنفش است.
در نهایت، كربن دی اكسید یك محصول سهل الوصول صنعتی است، بدین سبب استفاده از آن راحت است.
"آدرین گاریدو سانچیس"نویسنده این مطالعه می گوید: این تكنولوژی جدید می تواند به یك نامزد جدید "استریلیزاسیون" تبدیل گردد و می تواند با روش های دیگر رقابت كند. این كه این فرآیند می تواند به جای جوشاندن آب از گرم كردن گاز CO2 استفاده نماید و همین طور می توان از گاز خروجی دوباره بهره برد سبب می شود تا فرآیندی به شدت كارآمد و بهینه باشد.
این تحقیق در مجله Clean Water انتشار یافته است.1398/01/08
14:56:03
5.0 / 5
4636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گوپا