رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیركبیر

رقابت دانش آموزان در حوزه های علوم پایه در دانشگاه صنعتی امیركبیر

گوپا: رئیس دانشكده ریاضی و علوم كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر از برگزاری نخستین جشنواره ملی پژوهش دانش آموزی در این دانشگاه اطلاع داد.به گزارش گوپا به نقل از دانشگاه صنعتی امیركبیر، دكتر علی محدث خراسانی با اشاره به كاربردهای گسترده علوم ریاضی در حوزه های تولید، تجارت، مدیریت، تحول و توسعه و كشاورزی اظهار داشت: بر مبنای برآوردهای جهانی تا سال ۲۰۳۰ بازار شغلی رشته های در رابطه با حوزه علوم داده (Data Science) برقرار است و این امر نشان داده است در زمینه های در رابطه با علوم داده امكان كار و فعالیت برای دانش آموختگان این رشته به خوبی وجود دارد.
وی با انتقاد نسبت به وضعیت كنكور و پذیرش دانشجود در دانشگاه ها تصریح كرد: امسال از جانب وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اعلام گردید دانش آموزان نگران نباشند و صندلی برای همه آنها مهیا است و این درحالی است كه همچنان رقابت برای پذیرش در رشته های برتر میان داوطلبان آزمون سراسری وجود دارد.
محدث، به وضعیت تدریس در مدارس اشاره نمود و خاطرنشان كرد: افزایش انباشت اطلاعات در ذهن مردود است و این همان اقدامی است كه برای آماده كردن دانش آموزان برای آزمون سراسری انجام می شود.
رئیس دانشكده ریاضی و علوم كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار نمود: ما به منظور اهمیت دادن به پژوهش در رشته های در رابطه با حوزه ریاضی و مهندسی مبادرت به برگزاری نخستین جشنواره ملی پژوهشی دانش آموزای كشور كردیم.
وی این جشنواره را مسابقه ای میان دانش آموزان كلیه رشته ها دانست و افزود: شركت كنندگان در این رویداد علاوه بر آنكه در یك رقابت شركت می كنند و توانمندی های خویش را در زمینه های مختلف به خصوص حوزه ریاضی محك می زنند، آموزش های لازم را دریافت و با شیوه های پژوهشی آشنا می شوند.
رئیس دانشكده ریاضی و علوم كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر، زمان برگزاری این جشنواره را از ۲۲ تا ۲۴ مردادماه جاری دانست و اظهار داشت: این جشنواره شامل ۳ بخش مسابقات علمی، سمینار و نمایشگاهی می شود. در بخش مسابقات علمی شركت كنندگان در همه حوزه های علوم پایه، مهندسی، هوافضا، رباتیك، سازه های ماكارونی و شیمی با یكدیگر به رقابت می پردازند.
وی بخش «گیم» را ازدیگر بهش های این رقابت نام برد و خاطرنشان كرد: «گیم» در دنیا در رتبه چهارم كسب و كار جهانی قرار دارد بگونه ای كه درآمد بعضی از كشورها از این محل برابر بودجه كل كشور ما است ولی سهم ایران از این بازار تقریباً صفر است ازاین رو درصدد هستیم كه در چارچوب این رویداد نوجوانان را با بازی سازی و قدرت تحلیل بازی آشنا نماییم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر طراحی و ساخت دستگاه های كوچك مكانیكی را از دیگر بخش های رقابتی این جشنواره ذكر كرد و اضافه كرد: شركت كنندگان در این بخش ابتدا باید تعداد اسكناس خاصی را خریداری كنند و با این دارایی بعد از خریداری سوالات و ابزار مورد نیاز بخشی كه می خواهند در آن شركت نمایند، در این رقابت شركت خواهند كرد.
به گفته وی در صورتیكه تیمی نتوانست به سوال پاسخ دهد بخش عمده ای از امتیاز آنها گرفته می شود اگر بتوانند به سوال پاسخ دهند كل پول پرداخت شده به آنها بر می گردد ضمن آنكه جوایزی به آنها اهدا می شود.
محدث با اشاره به اینكه برگزیدگان این رقابت می توانند با عضویت در باشگاه امیركبیر از امكانات آن بهره مند شوند، تصریح كرد: در بخش سمینارهای علمی هم دانش آموزان نتایج پژوهش خویش را در چارچوب مقاله عرضه می دهند و داوران این مقالات را داوری خواهند كرد.
محدث اهداف برگزاری این رویداد را ایجاد روحیه پژوهش محوری و خلاقیت، استعداد یابی، آشنای كردن جوانان با حوزه های مختلف علمی و پژوهشی، افزایش اعتماد به نفس و افزایش روحیه كار تیمی و گروهی دانست.

1398/04/29
18:37:39
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: بازار , تحقیق , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا