بازگشت بینایی ۵ نابینا به كمك یك عینك پیشرفته

بازگشت بینایی ۵ نابینا به كمك یك عینك پیشرفته

به گزارش گوپا بازگرداندن قدرت بینایی به افراد نابینا تابحال رویایی بوده كه فقط در فیلم ها و كتاب های علمی و تخیلی به چشم می خورد ولی یك شركت فناوری با یك عینك جدید پیشرفته به پنج نابینا كمك كرده كه بتوانند باردیگر ببینند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان شركت فناوری "Pixium Vision" یك سیستم "بیونیك"(bionic) ساخته اند كه در ساخت آن از عینك های استفاده شده در فیلم "پیشتازان فضا" الهام گرفته شده است.


در آزمایش این محصول چند داوطلب كه مبتلا به بیماری " دژنراسیون وابسته به سن ماكولا" هستند، توانستند با استفاده از دستگاه، نامه بخوانند.
این بیماری یك وضعیت پزشكی است كه امكان دارد نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مركز دید باشد. در اوایل مبتلا شدن به بیماری اغلب هیچ نشانه ای وجود ندارد. به تدریج دید یك یا هر دو چشم بدتر می شود و امكان دارد حتی دید به صورت كامل از دست برود و حتی فعالیت های روزانه فرد مختل شود. گاه افراد گرفتار توهمات بینایی می شوند كه این حالت ارتباطی با بیماری های روانی ندارد.
عینك های ساخته شده توسط این شركت اطلاعات دیداری از دنیای بیرون را به تصاویری ترجمه می كند كه كاربر قادر به درك آن هاست.
گجت مذكور از یك جفت عینك ساخته شده كه به یك دوربین فیلمبرداری مجهز هستند كه به یك پردازنده كوچك كامپیوتری متصل شده است.
البته بیماران پیش از اینكه تصاویر را ببینند، باید یك تراشه كامپیوتری كه با نور فعال است را در پشت شبكیه چشمان خود قرار دهند.


این پردازنده های كوچك، اطلاعات دیداری كه توسط بیمار دریافت می شود را به تصاویر مادون قرمز تبدیل می كنند. سپس عینك آن تصاویر را به چشم بازمی گرداند.
پالس های الكتریكی هم الكترودهای تراشه ۲x۲ میلیمتری را فعال می كنند تا سیگنال هایی به اعصاب بینایی ارسال گردد تا مغز از آنچه كه دیده، یك تصویر بسازد.
دژنراسیون وابسته به سن ماكولا معمول ترین دلیل نابینایی است كه ۶۰۰ هزار نفر در انگلیس و ۱۱ میلیون نفر در آمریكا را تحت تاثیر قرار داده است.
مدیر شركت "Pixium Vision" در فرانسه اظهار نمود كه بیماران باید استفاده از این سیستم را یاد بگیرند. این افراد قادرند با تمرین، رنگ های سیاه، سفید و طوسی را ببینند.
این شركت می خواهد محصول خویش را در اروپا و آمریكا به فروش برساند.
گفتنی است در آزمایش این هدست ۵ بیمار مبتلا به دژنراسیون وابسته به سن ماكولا قادر به خواندن شدند.

1398/05/05
14:21:44
5.0 / 5
4057
تگهای خبر: آزمایش , دستگاه , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا