آزمایش بالینی پلاسمای سرد برای درمان سرطان

آزمایش بالینی پلاسمای سرد برای درمان سرطان

به گزارش گوپا سازمان غذا و داروی آمریكا(FDA) مجوز آغاز آزمایش بالینی پلاسمای سرد را به وسیله دستگاهی به نام ˮاسكالپلˮ برای معالجه سرطان صادر كرده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سرطان یك دشمن حیله گر است، بخصوص به این علت كه آثار آن اغلب پس از عمل جراحی هم باقی می ماند و می تواند بعدا عود كند. حالا یك تكنولوژی جدید برای مقابله با این بقایای خطرناك ابداع شده است كه یك سیستم پلاسمای سرد جوی است و اخیرا برای آزمایش های بالینی از سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) مجوز گرفته است.
پلاسما حالتی از ماده است كه اغلب ما آنرا می شناسیم و تصور می شود كه رایج ترین شكل ماده در جهان است. پلاسما بیشتر اوقات بسیار گرم است، بعنوان مثال باید به ستارگان نگاه كنید. اما وقتی در اینجا روی زمین جهت استفاده ایجاد می شود، می تواند با یونیزه كردن گازی مانند هلیوم در دمای پایین هم ایجاد شود.
این نوع پلاسمای سرد سالها است كه برای كشتن باكتری های موجود در تجهیزات پزشكی، مواد غذایی، پوست انسان و زخم ها و همینطور درمان شپش ها و حتی از بین بردن بوی سرخ كن های صنعتی به كار می رود.
اما یكی از كاربردهای اصلی كه مدت زمان طولانی است كه محققان در حال كار بر روی آن هستند، درمان سرطان با استفاده از این ماده است.
پلاسمای سرد در آزمایشات روی حیوانات و سلول های كشت شده در آزمایشگاه موثر عمل كرده است و سلول های سرطانی را به شكل انتخابی می كشد.
به نظر می آید كه پلاسما مولكول های سمی به نام "گونه های اكسیژن فعال"(ROS) بوجود می آورد كه به تومورها صدمه می رسانند، اما با سلول های سالم كاری ندارند. دلیل این امر این است كه سلول های سرطانی هم اكنون بسیار اكسیده شده اند، ازاین رو مولكول های ROS آنرا از سطح امن خارج می كنند و سلول ها را می كشند.
اینجا جایی است كه یك دستگاه جدید موسوم به "اسكالپل"(Scalpel) به مفهوم نیشتر وارد می شود. نمونه اولیه این دستگاه طی چند سال قبل توسط محققان آمریكایی "Innovations Medical LLC" و موسسه تحقیقات "Jerome Canady" تهیه شده است.
نام كامل این دستگاه "سیستم پلاسمای سرد كانادی هلیوس و اسكالپل" است كه به اختصار به آن "اسكالپل" گفته می شود.
این دستگاه از یك ژنراتور پلاسمای سرد ساخته شده است كه به یك تیغ جراحی الكترونیكی مانند قلم وصل شده است كه یك فواره آبی رنگ از پلاسمای سرد از نوك آن پاشیده می شود.
آزمایشات قبلی نشان داده اند كه قرار گرفتن سلول های سرطانی در معرض این فواره بین دو تا هفت دقیقه بدون اینكه به سلول های سالم صدمه برسد در كشتن آنها موثر است.
حالا این فناوری بیشتر از هر وقت دیگری موانع بزرگ را پشت سر گذاشته و پیشرفت كرده است. سازمان غذا و داروی آمریكا حالا این دستگاه را جهت استفاده در یك كارآزمایی بالینی روی 20 بیمار تأیید كرده است.
پلاسمای سرد لزوما جایگزین روش های موجود برای مبارزه با سرطان نمی گردد، اما می تواند بعنوان روشی برای پاكسازی سلول های باقیمانده كه امكان دارد از سایر تكنیك ها برجا بماند، استفاده شود، چون كه در صورت نادیده گرفتن این سلول ها، می توانند باعث عود سرطان شوند.
"جروم كانادی" سرپرست تیم توسعه این دستگاه می گوید: استفاده از پلاسمای سرد چهارمین بازوی درمانی سرطان است.
آزمایشات بالینی این روش مقرر است از ماه سپتامبر آغاز شوند.1398/05/30
15:48:49
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: آزمایش , باكتری , پوست , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا