با كارایی بیشتر و حافظ محیط زیست؛

تولید مایع ضد یخ با پوست انگور توسط پژوهشگر ایرانی

تولید مایع ضد یخ با پوست انگور توسط پژوهشگر ایرانی

گوپا: معمولا از سدیم كلراید برای یخ زدایی و برف زدایی از بزرگراه ها استفاده می شود، اما ناسازگاری این ماده با محیط زیست یك پژوهشگر ایرانی را به فكر استفاده از روشی جایگزین انداخته است.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، سدیم كلراید سبب تخریب سطح آسفالت و نیز بخش های فلزی خودرو ها می شود. از همین رو مهدی هنرور نظری دانشجوی دانشگاه ایالتی واشنگتن تحت سرپرستی استاد راهنمای خود شیانمینگ شی موفق به تولید ضدیخ طبیعی و سازگار با محیط زیست شده كه ماده اصلی آن پوست انگور و دیگر مواد دورریز این میوه است.
تولید این ضدیخ مبتنی بر استفاده از برخی مواد موجود در انگور مانند فسفات، آمیدها و اسیدهای آمینه است كه برف را هم به راحتی آب می كند.
آزمایش ضدیخ تولید شده بدین شیوه در آزمایشگاه نشان داد كاربرد روش مذكور موجب می شود برف و یخ سریع تر از زمانی كه سدیم كلراید مورد استفاده قرار می گیرد، آب شود.
از سوی دیگر ضدیخ جدید دوستدار محیط زیست بوده و موجب می شود لطمه بسیار كمتری به آسفالت و خودرو ها وارد شود.
به گفته مهدی هنرور در آینده می توان از دیگر ضایعات كشاورزی مانند برگ چغندر، پسماند سیب، برگ برخی انواع گل و غیره برای تولید مواد ضدیخ استفاده نمود. هزینه این كار بسیار پایین و سازگاری این تركیبات با محیط زیست بسیار زیاد است.


منبع:

1398/09/13
16:03:38
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: آزمایش , آینده , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا