توسعه بانداژی كه سبب پیشگیری از خونریزی خون می شود

توسعه بانداژی كه سبب پیشگیری از خونریزی خون می شود

به گزارش گوپا پژوهشگران ˮموسسه فناوری فدرال زوریخˮ(ETH Zurich) به تازگی موفق به توسعه بانداژی شده اند كه مواد این بانداژ جدید نه تنها به زخم نمی چسبند بلكه می تواند از خونریزی جلوگیری كرده و سبب لخته شدن خون هم شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، در اغلب باندها یك مشكلی وجود دارد و آن مشكل این است كه بعد از تعویض باندها امكان دارد بخشی از آنها به زخم بچسبند و سبب باردیگر باز شدن محل زخم شوند كه در این صورت امكان عفونی شدن محل زخم وجود دارد. با این وجود، باند جدید كه پژوهشگران توسعه داده اند نه تنها به محل زخم نمی چسبد بلكه از خونریزی جلوگیری كرده و سبب لخته شدن خون هم می شود.
دانشمندان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ با همكاری دانشمندان "دانشگاه ملی سنگاپور" موفق به توسعه باند "فوق آبگریز"(superhydrophobic) برای تجهیزات پزشكی مانند كاتتر شده اند كه از چسبیدن خون یا مایعات دیگر به محل زخم جلوگیری می كند.
روكش مورد نظر از نانوالیاف سیلیكون و كربن تشكیل شده است. این ماده سبب لخته شدن خون تنها طی چند دقیقه بعد از تماس می شود.
این ماده دارای خاصیت ضد باكتریایی است، چونكه باكتری ها در چسبیدن به سطح آن مشكل دارند.
پژوهشگران این باندها را با موفقیت بر روی موش ها آزمایش كرده اند اما اظهار كرده اند به جهت اینكه بتوان این باند را بر روی انسان ها هم آزمایش كرد به آزمایش بیشتری نیاز است.
"اثاناسیوس میلیونیس"(Athanasios Milionis) پژوهشگر ارشد این مطالعه اظهار داشت: با مواد جدید فوق آبگریز می توانیم از باز شدن مجدد زخم در هنگام تعویض باند جلوگیری نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر گردید.1398/10/21
20:08:05
5.0 / 5
4277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا