قیچی كه بازیافت تایرها را تسهیل می كند

قیچی كه بازیافت تایرها را تسهیل می كند

گوپا: پژوهشگران از ابداع یك ابزار جدید موسوم به قیچی مولكولی آگاهی داده اند كه از آن می توان برای قطع پیوندهای مولكولی اجزای تایرهای خودرو های فرسوده و تسهیل بازیافت آنها آگاهی داد.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، بازیافت تایرهای مستعمل كار ساده ای نیست، برای اینكه اجزای تشكیل دهنده آنها را به دشواری می توان از یكدیگر جدا و تفكیك كرد. دانشمندان در دانشگاه مك مستر انتاریو برای حل این مشكل و جدا كردن اجزای قابل استفاده مجدد تایرهای كهنه از آنها روشی منحصر به فرد ابداع نموده اند.
تنها در سال ۲۰۱۹ بیشتر از سه میلیارد تایر خودرو در جهان تولید شده و به فروش رفت. خیلی از این تایرها پس از استفاده در طبیعت رها می شوند و اجزای مضر آنها موجب آلودگی محیط زیست می شوند. بخش اندكی از مواد موجود در تایرها برای تولید آسفالت و سیمان مورد استفاده قرار می گیرند، اما بقیه آنها دست نخورده می مانند.
پیوند مستحكم اجزای تایرها ناشی از تركیب سولفور با لاستیك های طبیعی برای متصل كردن پلیمرها و ناممكن كردن هرگونه پارگی است. تاكنون روش مناسبی برای باز كردن این اتصال ها كشف نشده بود. اما قیچی مولكولی می تواند پیوندهای مستحكم مذكور را از هم گسسته و سبب تجزیه راحت تر لاستیك شود.
این فناوری هم اكنون بسیار پرهزینه و وقت گیر است و پس استفاده از آن در مقیاس صنعتی ممكن نیست. اما پژوهشگران می گویند در آینده برای كاهش هزینه تركیبات تازه ای را به این قیچی مولكولی اضافه می كنند كه گسستن پیوندها را با سرعت بیشتری ممكن كند. آنان در مورد تركیبات مورد استفاده در این قیچی مولكولی توضیحات بیشتری ارائه نكرده اند.


منبع:

1398/10/24
19:22:14
5.0 / 5
4017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گوپا