كاوشگر خورشیدی سولار اوربیتر پرتاب شد

كاوشگر خورشیدی سولار اوربیتر پرتاب شد

به گزارش گوپا بامداد امروز ساعت ۷: ۳۳ به وقت تهران كاوشگر خورشیدی ˮسولار اوربیترˮ كه توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده، پرتاب شد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، كاوشگر خورشیدی "سولار اوربیتر" ناسا و آژانس فضایی اروپا ساعت ۱۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی(۷: ۳۳ بامداد دوشنبه به وقت تهران) سوار بر موشك اتلس ۵ از پایگاه كیپ كاناورال واقع در فلوریدا پرتاب شد.
پیشبینی می شود این فضاپیما كه به صورت مشترك با ناسا توسعه داده شده است، بینش بی سابقه ای درباره جو خورشید، بادهای خورشیدی و میدان های مغناطیسی خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.
همینطور این كاوشگر، نخستین تصاویر از مناطق قطبی ناشناخته خورشید را ثبت خواهد نمود. این كاوشگر خورشیدی مقرر است بعد از گذر از كنار زهره و عطارد به حداكثر سرعت ۲۴۵ هزار كیلومتر در ساعت برسد و در مدار ۴۲ میلیون مایلی از سطح خورشید(۶۷.۵ میلیون كیلومتر) قرار بگیرد. "سولار اوربیتر" به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است كه دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را كه سبب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش كند.


"آنه پاكروس" مدیر این مأموریت اظهار داشت كه این آزمایش به منظور "درك چگونگی ایجاد و كنترل هلیوسفر توسط خورشید" طراحی شده است. هلیوسفر(heliosphere) یا هورسپهر، حباب غول پیكر پلاسمایی است كه منظومه شمسی را احاطه كرده است.
مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" با چرخیدن در مداری نسبتاً نزدیك به خورشید، ۱۳ برابر بیشتر در معرض نوری قرار می گیرد كه به زمین می رسد. ازاین رو طوری طراحی شده است تا در مقابل دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت كند و ساختار مقاوم آن هم از ابزار آن در مقابل برخورد ذرات آبستن ساطع شده از انفجارهای موجود در جو خورشید محافظت می كند. كارشناسان گفتند كه این مأموریت با نظارت مستقیم بر منبع بادهای خورشیدی می تواند به مدل سازی بهتری از آنها كمك نماید.1398/11/22
00:48:30
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: آزمایش , دانشمند , ساخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا