پژوهشگران چینی ابداع كردند

لنزی كه با بروز مشكل چشمی، رنگ خودرا تغییر می دهد!

لنزی كه با بروز مشكل چشمی، رنگ خودرا تغییر می دهد!

گوپا: پژوهشگران چینی، نوعی لنز ابداع نموده اند كه می تواند هنگام بروز دو مشكل چشمی متداول، رنگ خودرا تغییر دهد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، گاهی اوقات داشتن تشخیص درست در مورد مشكلات چشمی، كار چالش برانگیزی برای چشم پزشكان محسوب می شود. دانشمندان "آكادمی علوم چین" (CAS)، نوعی لنز هوشمند ابداع نموده اند كه می تواند هنگام بروز دو اختلال متداول چشمی، رنگ خودرا تغییر دهد.
این لنز كه اولین نمونه از نوع خود است، با استفاده از نوعی هیدروژل قابل تجزیه زیستی ابداع شده كه پلیمری موسوم به " pHEMA" را شامل می شود. دانشمندان در ابداع این لنز، از هیچ نوع رنگدانه اضافه ای استفاده نكرده اند.
پلیمر pHEMA معمولا به رنگ قرمز درمی آید. هنگامی كه این پلیمر روی چشمی قرار می گیرد كه به خشكی غیرعادی گرفتار شده، طی 25 دقیقه، تغییراتی نانوساختاری نسبت به سطح پایین رطوبت نشان میدهد و به بازتاب نور آبی می پردازد.
این لنز هوشمند می تواند مشكلاتی مانند آب سیاه را نیز تشخیص دهد. هنگام بروز این مشكل، فشاری كه به هیدروژل وارد می شود، نانوساختارهای آنرا تغییر می دهد و لنز را به رنگ سبز درمی آورد.
پروفسور "دو ژوئمین" (Du Xuemin)، دانشمند ارشد این پروژه اظهار داشت: این پژوهش، یك ابزار پوشیدنی جدید و هوشمند را ارائه می دهد كه می تواند مشكلاتی مانند خشكی و فشار بالای چشم را آگهی بدهد. ارائه این لنز می تواند به طراحی نسل جدیدی از ابزار پوشیدنی منجر شود كه قابلیت بررسی چشم انسان و بیماری های گوناگون را دارند.
این لنز، اولین لنز با قابلیت تغییر رنگ نیست كه تابحال ارائه شده است. قبل از این نیز نمونه هایی از لنز ابداع شده اند كه قابلیت تغییر رنگ دارند و مشكلاتی همچون دیابت را آگهی می دهند.
این پژوهش، در مجله " Journal of Materials Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1398/12/02
14:06:31
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: دانشمند , ساخت , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گوپا