نظارت بر خاطرات در هنگام حمله صرع!

نظارت بر خاطرات در هنگام حمله صرع!

گوپا: همین طور كه این مطلب را می خوانید، مغز شما در حال ایجاد الگوهای عصبی است كه به شما امكان می دهد این لحظه را بارها و بارها به یاد بیاورید. مطالعه جدید دانشمندان نشان میدهد مغز ما از شلیك های عصبی برای به خاطر سپردن خاطرات و یادآوری آنها استفاده می نماید كه بارها و بارها قابل پخش مجدد و یادآوری هستند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه ملی سلامت آمریكا توانستند فعالیت مغز را در حال پخش خاطرات كه فعالیت الكتریكی هزاران نورون را شامل می شود، مشاهده كنند. تصاویر، الگوهای عملكردی سلول های عصبی را در هنگام یادگیری یك چیز و به خاطر آوردن آن نشان میدهد.
"كریم زاغلول" جراح مغز و اعصاب در موسسه ملی اختلالات عصبی و سكته مغزی موسسه ملی سلامت آمریكا اظهار داشت: حافظه نقش مهمی در زندگی ما دارد. درست همانطور كه نت های موسیقی روی شیارهای یك صفحه موسیقی ضبط می شوند، بنظر می رسد كه مغز ما خاطرات را به صورت الگوهای شلیك عصبی(neural firing) ذخیره می كند كه می توانند بارها و بارها باردیگر پخش شوند.
هدف از این مطالعه بررسی بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو بود. الكترودهایی در مغز این بیماران برای نظارت بر فعالیت مغز آنها كاشته شد. به لطف این الكترودها، پژوهشگران موفق شدند جریان های الكتریكی جاری در مغز این بیماران را ثبت كنند.
صرع یا اپی لپسی(epilepsy) عبارت است از مجموعه ای از اختلالات عصبی مزمن پزشكی یا طولانی مدت كه با حمله صرعی مشخص می شود. این حملات ممكنست بسیار خفیف و تقریباً غیرقابل شناسایی بوده یا برعكس، طولانی مدت و با لرزش شدید همراه باشد. در صرع حملات بطور مكرر روی می دهد و هیچ دلیل ثابت و مشخصی ندارد، در صورتیكه حملاتی را كه به دلیلهای خاص روی می دهد، نباید بعنوان حمله صرعی تلقی نمود.
پژوهشگران موفق به ثبت فعالیت مورد استفاده برای ذخیره خاطراتی از تجربیات گذشته شدند كه به آنها "خاطرات اپیزودیك" گفته می شود. این نوع حافظه در مغز ذخیره می شود و هنگامی كه چیزی موجب یادآوری آنها شود، باردیگر پخش می شود.
مطالعات قبلی كه روی جوندگان انجام شده بود، نشان داد كه مغز جوندگان روشی منحصر به فرد برای ذخیره خاطرات بوسیله توالی های شلیك عصبی دارد. "الكس واز" مهندس زیستی از گروه "زاغلول" اظهار داشت: ما فكر كردیم اگر داده هایی را كه از بیماران جمع آوری می كردیم با دقت بررسی نماییم، ممكنست بتوانیم ارتباطی بین حافظه و الگوهای شلیك عصبی در انسان پیدا نماییم كه شبیه به آنچه باشد كه در جوندگان مشاهده می شود.
در این مطالعه از بیماران خواسته شد كه جلوی یك نمایشگر بنشینند و كلمات را به صورت جفتی مانند "كیك" و "روباه" به خاطر بسپارند. آزمایشات فراوان، الگوهای شلیك منحصر به فرد سلول های مغزی را نشان داد كه یادگیری هر كلمه جدید با الگوی جدیدی در مركز زبان مغز یعنی "لوب گیجگاهی قدامی" هم راه است.
علاوه بر این، هنگامی كه به بیمار یكی از كلمات نشان داده شد، الگوی شلیك مشابهی مجدداً خودرا بازیابی كرد و در مغز بیمار پخش گردید.
لوب گیجگاهی یكی از چهار لوب اصلی مخ است. ذخیره حافظه جدید، پردازش اطلاعات حواس شنوایی و بویایی، درك زبان و سازماندهی از كاركردهای این لخته از مغز هستند.
دكتر "زاغلول" باتوجه به این نتایج اظهار داشت: این نتایج حاكی از آنست كه مغز ما می تواند از توالی های متمایز كارهای عصبی برای ذخیره كردن خاطرات استفاده نماید و سپس هنگامی كه یك تجربه گذشته را به خاطر می آوریم، آنها را باردیگر پخش می كند.
این آزمایش از این ایده حمایت می كند كه به خاطر آوردن خاطرات گذشته با بازپخش الگوهای شلیك عصبی در مغز ممكن می شود.
در بیشتر موارد دلیل صرع، نامشخص است، اما صرع در بعضی افراد به سبب لطمه مغزی، سرطان مغز، و سوء مصرف دارو و الكل و دلیلهای دیگر ایجاد می شود. حملات صرعی نتیجه فعالیت سلولی بیش از اندازه و غیرعادی عصب كورتیكال یا غشایی در مغز است. صرع را نمی توان درمان كرد، اما حملات را می توان با دارو تا حدود ۷۰ درصد موارد كنترل كرد كه این مطالعه جهت بررسی مغز بیماران مبتلا به صرعی انجام شد كه به دارو پاسخ نمی دادند. در افرادی كه حملات به دارو پاسخ نمی دهند، جراحی، تحریك عصبی یا تغییر در رژیم غذایی را می توان در نظر گرفت.
پژوهشگران این مطالعه می گویند درك چگونگی شكل گیری و بازیابی خاطرات می تواند ما را قادر سازد خودمان را بهتر بشناسیم و به قدرت مغز بیشتر پی ببریم.
منبع:

1398/12/19
21:27:43
5.0 / 5
3473
تگهای خبر: آزمایش , دانشمند , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گوپا