تصویری كه شاید برای نخستین بار، تولد یك سیاره را نشان دهد

تصویری كه شاید برای نخستین بار، تولد یك سیاره را نشان دهد

گوپا: دانشمندان معتقدند موفق شدند برای نخستین بار، یك سیاره در حال تشكیل شدن را رصد كنند.


به گزارش گوپا به نقل از انگجت، در مطالعه ای که در مجله "Astronomy & Astrophysics" منتشر شد، یک گروه اخترشناس راجع به ثبت تصویر یک ستاره جوان به نام "ای بی ارابه ران"( AB Aurigae) که ۵۲۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، توضیحاتی ارائه دادند.
در مرکز تصویر می بینیم که یک "پیچ وتاب" واضح در ابر گرد و غبار اطراف ستاره وجود دارد که نشان دهنده حضور یک سیاره در حال تشکیل است.
بدین سان با نگاه به این تصویر می توان دریافت که محل تشکیل یک سیاره جدید کجاست.
این اکتشاف بزرگ با بهره گیری از تلسکوپ های "وی ال تی"(VLT) سازمان رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی و توسط ابزار "Sphere" این تلسکوپ ممکن شده و یک نظریه مهم راجع به تشکیل سیاره ها را تایید می کند.
در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میلادی، ستاره شناسانی از بلژیک، فرانسه، تایوان و آمریکا توانستند عمیق ترین تصاویر مربوط به ستاره " ای بی ارابه ران" تا به امروز را به دست آورند.
این پژوهشگران مشاهدات گذشته راجع به بازوهای مارپیچی گرد و غبار ستاره را تاییده کرده و این پیچ و تاب مهم در مرکز ستاره را کشف کردند.
پژوهشگران معتقدند که این پیچ و تاب نقطه شکل گیری یک سیاره جدید است.
"آن دیتری"(Anne Dutrey) نویسنده این مقاله اظهار داشت: از بعضی از مدلهای تشکیل سیاره ای، چنین پیچ و تابی قابل انتظار است.
با توجه به این که ابزار رصد پژوهشگران در حال تقویت است، پژوهشگران باید بتوانند راجع به این ستاره و حتی نحوه تشکیل سیاره ها، اطلاعات بیشتری به دست آورند.
منبع:

1399/03/02
11:31:11
5.0 / 5
2933
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا