وقتی ادرار از رژیم غذایی خوب خبر می دهد!

وقتی ادرار از رژیم غذایی خوب خبر می دهد!

گوپا: یك آزمایش ادرار جدید می تواند به شما بگوید كه آیا بهترین رژیم غذایی را برای بدن خود انتخاب نموده اید یا خیر. این آزمایش جدید 46 متابولیت را اندازه گیری و به پزشكان كمك می نماید تا شناخت بیشتری از یك رژیم غذایی خاص برای هر بیمار داشته باشند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آزمایش جدیدی که برخی از متابولیت های موجود در ادرار را اندازه گیری می کند، نه فقط می تواند بطور مؤثر کیفیت غذای مصرفی فرد را تعیین کند، بلکه این که آیا باتوجه به متابولیسم خاص بدن خود در رژیم صحیحی قرار دارند یا نه را مشخص نماید.
این آزمایش پنج دقیقه ای در واقع "نشانگرهای بیولوژیکی منحصربفرد ادرار" را شناسایی می کند که می تواند به پزشکان در سفارش های رژیم غذایی شخصی متناسب با بیماران کمک نماید.
اجزای شرکت کننده در سوخت و ساز سلولی(متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت(Metabolite) می نامند. در واقع متابولیت ها ترکیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً منحصرا اشاره به مولکول های کوچک شرکت کننده در سوخت وساز سلولی دارد.
"جورام پوزما" نویسنده این مطالعه جدید از کالج سلطنتی لندن می گوید: رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت و بیماری انسان دارد، بااینکه اندازه گیری دقیق آن بسیار دشوار است، برای اینکه به توانایی فرد در به خاطر آوردن اینکه چه چیزی را به چه مقدار خورده، متکی است. بعنوان مثال، درخواست از مردم برای پیگیری رژیم های غذایی خود بوسیله برنامه ها یا ثبت در یک دفترچه اغلب می تواند به گزارش های نادرست درباره آنچه می خورند منجر شود.
این تحقیق که در مجله Nature Food انتشار یافته است، با جمع آوری نمونه های ادرار از نزدیک به ۲۰۰۰ نفر شروع شد. این یافته ها روی ۴۶ متابولیت قابل ردیابی که با برخی از شرایط رژیم های غذایی مختلف همراه بودند، شکل گرفت.
"پاول الیوت" یکی دیگر از پژوهشگران که روی این مطالعه کار می کند، توضیح داد: با اندازه گیری دقیق رژیم های غذایی افراد و جمع آوری ادرار آنها طی دو دوره ۲۴ ساعته ما قادر به ایجاد ارتباط بین ورودی های رژیم غذایی و خروجی های ادرار از متابولیت ها شدیم که می تواند به بهبود درک ما از نحوه تاثیر رژیم غذایی بر سلامتی کمک نماید.
وی ادامه داد: رژیم های غذایی سالم دارای متابولیت های مشخصی در ادرار هستند که با رژیم های غذایی ناسالم متفاوت می باشد.
مرحله بعدی این مطالعه، تبدیل این یافته ها به یک آزمایش مفید از نظر بالینی بود. یک معیار مشخص به نام "DMS" به وجود آمد تا یک عدد واحد در نتیجه این آزمایش ارائه شود و میزان سلامت رژیم غذایی فرد برمبنای نشانگرهای متابولیک اندازه گیری شده از نمونه ادرار اندازه گیری شود.
بر طبق سفارش های سازمان بهداشت جهانی در مورد رژیم غذایی متعادل، چهار رژیم غذایی از خیلی سالم تا بسیار ناسالم روی ۱۹ داوطلب آزمایش شد. هر داوطلب حداقل سه روز رژیم غذایی مخصوص خودرا دنبال کرد و نمونه های ادرار آنها جمع آوری می شد و عدد DMS آنها محاسبه می شد.
در این آزمایش، عدد بالای DMS نشانگر سلامت رژیم غذایی است و هر چه این عدد کمتر باشد، نشان دهنده رژیم غذایی ناسالم می باشد.
تفاوت قابل توجه در نمرات افرادی که یک رژیم غذایی واحد داشتند، نشان میدهد که افراد مختلف ممکنست برای دستیابی به سلامت مطلوب به مداخلات رژیمی متناسب نیاز داشته باشند.
پژوهشگران می گویند این آزمایش جدید ادرار راهی را برای سنجش عینی تأثیر مداخلات رژیم غذایی خاص بر روی بیماران به پزشکان ارائه می دهد. این آزمایش جدید می تواند نشان دهد که یک نوع غذا چگونه در یک فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت هضم می شود.
"پوزما" می گوید: این تحقیق نشان میدهد که این فناوری می تواند به ارائه اطلاعاتی کامل در مورد کیفیت رژیم غذایی فرد و اینکه آیا این نوع رژیم برای آرایش بیولوژیک فردی وی مناسب می باشد یا نه، کمک نماید.
متابولیت ها وظایف گوناگونی بر عهده دارند که شامل سوخت، ساختمان، پیام رسانی، اثر تحریک کنندگی و بازدارندگی روی آنزیم ها، اثر کاتالیزوری (معمولا بعنوان یک کوفاکتور نسبت به یک آنزیم)، دفاع و واکنش با ارگانیسم های دیگر است. بعنوان نمونه می توان به رنگدانه ها، ترکیبات معطر و فرومون ها اشاره نمود. یک متابولیت اولیه مستقیماً در رشد، نمو و تولید مثل شرکت می کند. الکل مثالی از یک متابولیت اولیه است که در مقیاس وسیع تولید صنعتی می شود. یک متابولیت ثانویه مستقیماً در این فرآیندهای حیاتی شرکت نمی کند، اما معمولاً یک وظیفه مهم بوم شناسی دارد. می توان از پادزیست ها و رنگدانه هایی مانند رزین ها و ترپن ها بعنوان مثال هایی دراین زمینه نام برد.
این مطالعه جدید در مجله Nature Food انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/04
19:55:57
5.0 / 5
2397
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا