پژوهشگران كره جنوبی ابداع كردند

پلاستیك قابل بازیافتی كه در مقابل شعله مقاوم است

پلاستیك قابل بازیافتی كه در مقابل شعله مقاوم است

گوپا: پژوهشگران كره جنوبی، نوعی پلاستیك قابل بازیافت ابداع نموده اند كه می تواند در مقابل شعله مقاوم باشد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از سایت "موسسه علم و فناوری کره جنوبی"(KIST)، پژوهشگران با بهره گیری از تانیک اسید گیاهی، نوعی پلاستیک از جنس "فیبر کربن پلیمری تقویت شده"(CFRP) ابداع نموده اند که در مقابل شعله مقاوم است و می تواند به صورت سازگار با محیط زیست بازیافت شود.
تانیک اسید، ماده ای است که معمولا توسط گیاهان ایجاد می شود و در طبیعت فراوان است. فیبر کربن پلیمری تقویت شده، یک کامپوزیت پیشرفته و سبک است که با فیبر کربن تقویت می شود و استواری و کشش بالایی دارد؛ در نتیجه می تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد.
این ماده که چهار برابر سبک تر از فولاد و ۱۰ برابر مقاوم تر از آن است، می تواند به شکل گسترده در صنایع مربوط به هوافضا، خودروسازی، کشتی سازی و تجهیزات ورزشی به کار برود.
به جهت اینکه فیبر کربن پلیمری تقویت شده، به استواری مکانیکی برسد، مواد سازنده آن باید محکم باشند. علاوه بر این، فیبر کربن پلیمری تقویت شده باید در مقابل آتش نیز ایمن باشد برای اینکه این ماده در خیلی از امور روزمره به کار می آید. این گروه پژوهشی توانستند فیبر کربنی ابداع کنند که محکم و در مقابل شعله مقاوم است.
"جانگ یونگ چائه"(Jung Yong-chae)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما قصد داشتیم تا با بهره گیری از تانیک اسید که یک ماده سازگار با محیط زیست است، استواری مکانیکی فیبر کربن پلیمری تقویت شده و همین طور مقاومت آن در مقابل شعله را بهبود ببخشیم.
وی ادامه داد: ما ماده ای ابداع کرده ایم که کاربردهای بسیاری دارد و می تواند پیشرفت قابل توجهی برای مقاومت در مقابل شعله های آتش، استواری مکانیکی و بازیافت باشد. این خاصیت بسیار قابل توجه است برای اینکه به مواد مورد نظر کمک می نماید تا کاربردهای گسترده ای داشته باشند. ما ساختار این ماده را بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم به بهبود خاصیت های آن کمک نماییم و کاربردهای آنرا نیز گسترش دهیم.
منبع:

1399/04/06
14:18:32
5.0 / 5
2294
تگهای خبر: ساخت , سایت , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گوپا