در فاصله ۷۳۰ سال نوری از زمین؛

رصد هسته یك سیاره برای اولین بار

رصد هسته یك سیاره برای اولین بار

محققان برای اولین بار هسته یك سیاره گازی را رصد كرده اند كه در فاصله ۷۳۰ سال نوری زمین قرار دارد.به گزارش گوپا به نقل از دیلی میل، محققان یک سیاره خارج از منظومه شمسی را رصد کرده اند که در فاصله ۷۳۰ سال نوری از زمین مدار می زند. این سیاره در حقیقت هسته باقی مانده از یک سیاره گازی بزرگ و شبیه مشتری است.
سیاره مذکور TOI۸۴۹b نام دارد و مدار آن دور ستاره اش ۱۸ ساعت طول می کشد. محققان معتقدند به علت فاصله اندک سیاره تا ستاره مذکور، لایه خارجی گاز آن از بین رفته است.
البته احتمال دارد لایه خارجی سیاره در نتیجه برخورد با سیارات دیگر از بین رفته باشد یا حتی امکان دارد این سیاره گازی عظیم هیچ وقت نیروی کافی برای ایجاد اتمسفر تولید نکرده است.
TOI۸۴۹b به اندازه نپتون یا ۴۰ بار بزرگتر از زمین است. این نخستین باری است که هسته یک سیاره گازی در فضا رصد شده و به محققان اجازه می دهد نگاهی به درون سیارات مشابه مانند زحل و مشتری داشته باشند.
ماهوارهTESS متعلق به ناسا این سیاره رصد کرده است. دیوید آرمسترانگ از دانشگاه وارویک و مولف ارشد این پژوهش می گوید: این سیاره تراکم بالایی دارد و ازاین رو احیانا از آهن، صخره وآب تشکیل شده و فقط اندکی هیدروژن و هلیوم در آن وجود دارد. وجود چنین مقدار اندکی از هیدروژن و هلیوم در یک سیاره خارق العاده است. این واقعیت که این گازها را در اطراف سیاره نمی بینیم به ما نشان داده است TOI۸۴۹b هسته عریان یک سیاره است.


منبع:

1399/04/13
23:06:17
5.0 / 5
2703
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سفر , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا