برخی نابینایان همچنان می توانند ببینند!

برخی نابینایان همچنان می توانند ببینند!

محققان می گویند برخی افراد نابینا، توانایی هایی برای حس اشیای پیرامون خود دارند و مغز آنها می تواند به توضیح ˮآگاهی و هوشیاریˮ كمك نماید، چون كه در واقع آنها ˮكوربینˮ هستند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، تصور کنید که کاملاً نابینا شده اید اما هنوز هم قادر به دیدن هستید! آیا این امر ممکن است؟ محققان می گویند بله!
چند سال پیش، مردی دو سکته مغزی پشت سر هم را تجربه نمود و کاملاً نابینا شد و از آن پس با عصای سفید راه می رفت.
یک روز چند روانشناس وی را در یک راهروی پر از موانع مثل جعبه و صندلی قرار دادند و عصایش را گرفتند و به او گفتند که از راهرو رد شود. نتیجه این آزمایش ساده برای درک آنها از هوشیاری وی چشم گیر بود، چون که این مرد بدون برخرود با حتی یک مانع، توانست از میان موانع حرکت نماید.
بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که این مرد به "کوربینی"(Blindsight) گرفتار است! کوربینی یک شرایط بسیار نادر است که تناقض نامش هم مبین میزان عجیب بودن آن است.
کوربینی(Blindsight‎) توانایی افراد مبتلا به کوری کورتکسی است که در آن بدون بینایی آگاهانه به محرک های تصویری پاسخ می دهند. این بیماران در بخش هایی از میدان بینایی خود ابراز نابینایی می کنند. با این وجود در بعضی آزمایش ها نشان داده می شود که باآنکه تصاویر مربوط به این نواحی به حوزه آگاهی این بیماران وارد نمی گردد اما به خوبی می توانند اطلاعاتی راجع به آن مناطق داشته باشند.
کوربینی این باور عمومی را که ادراکات باید به خودآگاهی ما وارد شوند تا رفتارمان را تحت تاثیر قرار دهند، به چالش می کشد و نشان داده است رفتار ما می تواند صرفا با اطلاعات حسی که آگاهی از آنها نداریم هدایت شود.
در یک مورد دیگر، مردی که دارای کوربینی بود، روبروی یک صفحه نمایش گذاشته شد و به او گفته شد که از بین چندین گزینه حدس بزند که چه شیئی روی صفحه نمایان است. وی اصرار داشت که نمی داند چه چیزی روی نمایشگر نشان داده می شود و فقط دارد حدس می زند، با این وجود او اشیای نمایش داده شده را با دقت بیشتر از ۹۰ درصدی حدس می زد!
کوربینی ناشی از آسیب به ناحیه ای از مغز به نام قشر بینایی اولیه است. این ناحیه یکی از مناطقی است که مسئول بینایی است. صدمه به قشر بینایی اولیه گاهی اوقات کاملاً و گاه جزئی، می تواند منجر به نابینایی شود.
بنابراین کوربینی چگونه رخ می دهد؟ چشم ها نور را دریافت می کنند و آنرا به اطلاعاتی تبدیل می کنند که سپس به مغز منتقل می شود. این اطلاعات سپس از راه یک سری مسیرها از مغز عبور می کنند تا سرانجام به قشر بینایی اولیه برسد.
این منطقه در افراد کوربین صدمه دیده است و نمی تواند اطلاعات را به درستی پردازش کند، ازاین رو اطلاعات هیچگاه به سمت آگاهی هوشیارانه سوق پیدا نمی کنند. اما این اطلاعات هنوز توسط سایر قسمت های سیستم بینایی که دست نخورده و بدون صدمه باقی مانده اند، پردازش شده و افراد نابینا را قادر می سازند کارهایی را که در دو مورد بالا ذکر شد، انجام دهند.
کوربینی بعنوان نمونه بارز یک پدیده کلی عمل می کند که نشان داده است چه چیزی در مغز و زیر سطح آگاهی رخ می دهد. این پدیده در افراد بینا و نابینا به یک اندازه صدق می کند.


مطالعات نشان داده اند که برخی تصاویر می توانند توجه ما را جلب کنند، حتی اگر کاملاً از آنها بی اطلاع باشیم و مستقیما به آنها نگاه نکنیم. مطالعات دیگر نشان داده اند که ما می توانیم به درستی رنگ یک شیء را بدون هیچ گونه آگاهی هوشیارانه از آن تشخیص دهیم.
کوربینی جنجال های زیادی بوجود آورده است. بعضی از فیلسوفان و روانشناسان معتقدند که افراد کوربین امکان دارد نسبت به آنچه در مقابل آنهاست، آگاه باشند، البته به روشی مبهم و با توصیف سخت.
پذیرش این فرضیه دشوار است، چونکه بررسی اینکه کسی از یک چیز خاص آگاهی دارد یا نه، کاری پیچیده و بسیار ظریف است. هیچ آزمایشی برای تشخیص آگاهی وجود ندارد. شما نمی توانید یک مفتش یا ناظر را در کنار سر کسی قرار دهید تا آزمایش کند که آیا از چیزی آگاه است یا نه. آگاهی یک تجربه کاملاً خصوصی است.
البته ما می توانیم از افراد سؤال نماییم. اما تفسیر آنچه مردم در مورد تجربیات خود می گویند می تواند یک کار دشوار باشد.
بنابراین کوربینی ابزاری مهیج را فراهم می آورد که می توانیم از آن استفاده نماییم تا دقیقاً بدانیم آگاهی چیست. با بررسی اینکه مغز بدون آگاهی چه کاری می تواند انجام دهد، می توانیم بفهمیم کدام وظایف در نهایت احتیاج به هوشیاری و آگاهی دارد. ازاین رو امکان دارد بتوانیم بدانیم که عملکرد تکاملی آگاهی چیست، چیزی که ما هنوز نسبت به شناخت آن در تاریکی هستیم.
از طرف دیگر، اگر بتوان ثابت کرد که افراد دارای کوربینی از آنچه در مقابل آنهاست، آگاه هستند، این سؤالات جالب و هیجان انگیز دیگری را در مورد حدود و مرز آگاهی بوجود می آورد.
منبع:

1399/04/16
17:42:42
5.0 / 5
2572
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گوپا