كشف مواد منفجره توسط ملخ های ربات سوار

كشف مواد منفجره توسط ملخ های ربات سوار

گوپا: ملخ ها نیز مانند سگ ها از توانایی منحصر به فردی برای بو كشیدن برخوردار می باشند و باتوجه به جثه كوچكشان می توان به آسانی از آنها برای كشف مواد منفجره استفاده نمود.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، تعدادی از پژوهشگران آمریکایی با قراردادن یک ملخ بر روی یک ربات متحرک و بررسی علایم مغزی ملخ ها بسادگی موفق به شناسایی موقعیت مواد منفجره شده اند.
ملخ ها می توانند بوی مواد منفجره را در هوا حس کنند و از این طریق به سمت محل قرارگیری آنها حرکت کنند و انسان برای دسترسی به این اطلاعات می تواند امواج مغزی ملخ ها را ردگیری و بررسی کند.
پژوهشگران دانشگاه واشنگتن ربات چرخ داری را برای جابجایی ملخ ها ابداع نموده اند که قادر به دریافت اطلاعات سیگنال های مغزی این حشرات است. ربات مذکور با تحلیل داده های مذکور پی می برد که آیا ملخ بوی مواد منفجره را حس کرده و این حشره را در راه بوی مذکور به جلو می برد تا سرانجام موقعیت جغرافیایی این مواد شناسایی شود.
این پژوهشگران می گویند می توان ملخ ها را به شکلی آموزش داد تا آنها نسبت به بوهای خاصی حساس شوند و رد آنها را در هوا بگیرند. همچون مواد منفجره ای که ملخ های آموزش دیده قادر به تشخیص بوی آنها هستند می توان به تی ان تی، دی ان تی، آر دی ایکس، پی ای تی ان و نیترات آمونیوم اشاره نمود.
نکته مهم سرعت عمل بالای ملخ ها در زمینه شناسایی بوهای جدید است. این حشرات می توانند در عرض ۵۰۰ میلی ثانیه بوی مواد منفجره را در هوا تشخیص داده و این بو را ردگیری کنند.


منبع:

1399/05/27
22:17:29
5.0 / 5
1603
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گوپا