توسط محققان ایرانی صورت گرفت؛

ابداع كپسول سلول بنیادی برای بهبود آسیبهای قلبی

ابداع كپسول سلول بنیادی برای بهبود آسیبهای قلبی

محققان ایرانی دانشگاه رایس تگزاس با موفقیت از یك كپسول پرشده از سلول های بنیادی برای بهبود خسارات واردشده به قلب یك موش بهره برده اند.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، وقوع حملات قلبی یکی از دلیلهای اصلی مرگ انسان هاست و یکی از علل این رخداد خسارت هایی است که بطور تدریجی به قلب انسان ها وارد می شود. پژوهشگران روشی جدید برای احیا و بازسازی بافت های لطمه دیده قلب و کاهش تخریب آنها ابداع نموده اند که مبتنی بر کاشت کپسول های پر از سلول های بنیادی در قلب است.
بعد از وقوع حمله قلبی بافت های لطمه دیده تا حد امکان بازسازی می شوند، اما این بازسازی به اندازه حالت اولیه پیش از لطمه نیست و ریتم ضربان قلب هیچ گاه به وضعیت پیش از وقوع حمله قلبی باز نمی گردد. این امر زمینه را برای وقوع حملات قلبی دیگری فراهم می آورد که ممکنست به مرگ انسان منجر شود.
کاشت سلول های بنیادی در بافت های لطمه دیده قلب می تواند این مشکل را حل کند. البته چالش اصلی این است که سیستم ایمنی بدن ممکنست این سلول ها را مهاجم تشخیص دهد و آنها را پس بزند.
پژوهشگران دانشگاه رایس برای حل این مشکل سلول های بنیادی را در کپسول های آغشته به هیدروژل مخفی می کنند و این کپسول ها پس از آزاد کردن شاخصهای التیام بخش خود در قلب به تعمیر و بازسازی بافت های لطمه دیده قلب کمک می کنند و میزان جراحت را کم می کنند. از این طریق می توان امیدوار بود که احتمال وقوع حملات قلبی تازه کم شود.
این پژوهش زیر نظر دکتر امید ویسه دانشیار ایرانی الاصل دانشگاه رایس و با همکاری دانشجویانی از ملیت های مختلف و همچون سمیرا آقلارا فتوت دانشجوی ایرانی دانشگاه رایس صورت گرفته است. بگفته دکتر ویسه سیستم ایمنی بدن هیدروژل را یک عامل مهاجم خارجی محسوب نمی کند و مقابل آن واکنشی نشان نمی دهد. پس می توان سلول های بنیادی را در درون هیدروژل مخفی کرد و آنها را از این طریق به داخل قلب منتقل کرد. البته تا عملیاتی شدن این روش درمانی بر روی انسان ها راه درازی در پیش است.

1399/05/29
21:11:06
5.0 / 5
1948
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گوپا