تشخیص بموقع سرطان ریه با كمك یك مولكول كوچك

تشخیص بموقع سرطان ریه با كمك یك مولكول كوچك

به گزارش گوپا پژوهشگران هندی، مولكول كوچكی ابداع نموده اند كه می تواند به تشخیص بموقع سرطان ریه كمك نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از زی نیوز، پژوهشگران "مرکز تحقیقات علمی پیشرفته جواهر لعل نهرو"(JNCASR) هندوستان، به تازگی دارویی برای تشخیص سرطان ریه عرضه کرده اند که شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سرتاسر جهان به حساب می آید و تشخیص آن در مراحل ابتدایی دشوار است.
تشخیص و تصویربرداری از ساختارهای معروف به "G-quadruplex" یا "GQ"، برای تشخیص سرطان بسیار امیدوارکننده است و به خاطر پویایی و تنوع ساختاری، چالش های بسیاری را هم به دنبال دارد.
این گروه پژوهشی، مولکول کوچکی ابداع کردند که می تواند پروتئین تنظیم کننده معروف به "Bcl-۲" را با واکنش فلورسنت و فعالیت ضد سرطان مشخص نماید و یک روش برای تشخیص سرطان ریه با کمک تصویربرداری از ساختار GQ باشد.
به قول پژوهشگران، فعالیت این مولکول معروف به "TGP۱۸"، با تشخیص Bcl-۲ و فعالیت ضد سرطان آن و همینطور تصویربرداری از بافت صورت می گیرد.
ساختارهای معروف به GQ، ساختارهایی هستند که طیف گسترده ای از فرآیندهای سلولی همچون بیان چندین آنکوژن را تنظیم می کنند. تثبیت GQ در سلول های سرطانی، باعث افزایش فشار و صدمه رسیدن به DNA می شود؛ در نتیجه این ساختار می تواند هدف امیدوارکننده ای برای شیمی درمانی باشد.
به رغم تلاشهای چشم گیر برای ادغام خواص درمانی و تشخیصی در یک فرمول، هیچ گزارش منسجمی در مورد تشخیص با کمک مولکول های کوچک وجود ندارد و هیچ مولکولی برای تشخیص GQ در گزارش ها معرفی نشده است.
بررسی های این گروه پژوهشی نشان داده است که دوز پایینی از مولکول TGP۱۸ می تواند به فعالیت ضد سرطان ریه کمک نماید و خصوصیت داروهای ضد سرطان را داشته باشد که در دوز بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این مولکول می تواند به واسطه تصویربرداری از بافت تومور، به محل تومور مورد نظر برسد.
این روش می تواند به عرضه داروهای در رابطه با هر نوع سرطان کمک نماید و نتایج خوبی برای درمان های شخصی سازی شده داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "Theranostics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/17
19:45:30
5.0 / 5
1598
تگهای خبر: آینده , تحقیق , ساخت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا