تشخیص صرع با بهره گیری از روش الاستوگرافی تشدید مغناطیسی

تشخیص صرع با بهره گیری از روش الاستوگرافی تشدید مغناطیسی

گوپا: پژوهشگران ˮموسسه علوم و فناوری پیشرفته بكمنˮ(Beckman Institute for Advanced Science and Technology) در مطالعه اخیرشان از روش ارتجاع نگاری یا الاستوگرافی تشدید مغناطیسی برای مقایسه سفتی هیپوكامپ در بیماران مبتلا به صرع و افراد سالم استفاده كردند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، صرع لوب گیجگاهی میانی شایع ترین شکل صرع است که در مقابل دارو مقاوم است. متأسفانه روش های تشخیص فعلی که شامل تصویرسازی تشدید مغناطیسی هستند فقط بعد از رخ دادن لطمه قابل توجه می توانند تغییرات ناشی از صرع را در مغز نشان دهند.
"گراهام هیوزمن"(Graham Huesmann) متخصص مغز و اعصاب موسسه بکمن اظهار داشت: تغییرات ساختاری مغز، در پاسخ به تشنج، موجب مرگ سلول های عصبی و تشکیل بافت اسکار می شود. زمانی که شاهد تغییراتی در ام.آر.آی هستیم، بیماری بسیار پیشرفته است. ما می خواستیم این مساله را زودتر و با بهره گیری از ارتجاع نگاری یا الاستوگرافی تشدید مغناطیسی تشخیص دهیم. ارتجاع نگاری یا الاستوگرافی تشدید مغناطیسی از اسکنر ام.آر.آی جهت بررسی سفتی بافت های مغز استفاده می نماید.
الاستوگرافی تشدید مغناطیسی هم اکنون به صورت بالینی برای تشخیص بیماری های مختلف کبدی استفاده می شود و جایگزین نمونه برداری های کبدی تهاجمی شده است.
"آرون اندرسون"(Aaron Anderson) محقق موسسه بکمن اظهار داشت: الاستوگرافی تشدید مغناطیسی ممکنست برای تشخیص زودهنگام صرع لوب گیجگاهی میانی، مفید باشد.
در این مطالعه پژوهشگران از الاستوگرافی تشدید مغناطیسی برای دیدن تغییراتی در هیپوکامپ استفاده کردند. ارتجاع نگاری یا الاستوگرافی(Elastography) یک روش تصویربرداری پزشکی است که قابلیت ارتجاع و سختی(stiffness) بافت نرم را تعیین می کند. دلیل سنجش نرمی و سختی بافت این است که با بهره گیری از این کار می توان وجود یا وضعیت پیشرفت برخی بیماری ها را تشخیص داد. برای مثال تومورهای سرطانی معمولاً سخت تر از بافت اطراف هستند، مثال دیگر کبدهای بیمار است که نسبت به کبدهای سالم سخت تر هستند.


پژوهشگران گفتند: هیپوکامپ قسمتی از مغز است که در حافظه نقش دارد. در مراحل اولیه صرع، کمی آزار به ساختار وارد شده است که می توانیم با الاستوگرافی تشدید مغناطیسی آنرا تشخیص دهیم.
تشخیص بموقع این تغییرات برای این بیماری حیاتی می باشد، خصوصاً به این علت که در مراحل اولیه علایم بسیار خفیفی به وجود می آورد.
هیوزمن اظهار داشت: این کار با احساس دژاوو آغاز می شود که با پیشرفت بیماری شایع تر می شود. در نهایت به شکلی مقاوم در مقابل دارو شکل می گیرد. الاستوگرافی تشدید مغناطیسی به ما امکان می دهد این تغییرات را زودتر تشخیص دهیم و به ما فرصتی برای تغییر مسیر درمان می دهد. اگر جراحی خیلی زود صورت گیرد، ممکنست قسمتی از مغز که هنوز استفاده می شود را تحت تأثیر قرار دهد. با این وجود، اگر خیلی دیر هم صورت گیرد، بیماران توانایی ایجاد خاطرات جدید را از دست می دهند. پژوهشگران حالا روی چگونگی بهینه سازی این روش و همین طور بررسی انواع دیگر صرع متمرکز شده اند.
هیوزمن اظهار داشت: همه روش های تصویربرداری ما هم اکنون به مشاهده شیمی مغز و تصاویر ساکن مغز بستگی دارد. استفاده از الاستوگرافی تشدید مغناطیسی برای دیدن چگونگی عملکرد دقیق مغز یک روش جالب برای حل این مشکل است. همین طور این یک روش ارزان قیمت است و بدین سبب هر کسی می تواند از آن استفاده نماید.

منبع:

1399/06/18
13:39:54
5.0 / 5
1820
تگهای خبر: ساخت , فناوری , متخصص , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گوپا