آزمایش اولین واسط مغز و كامپیوتر بی سیم بر روی افراد

آزمایش اولین واسط مغز و كامپیوتر بی سیم بر روی افراد

به گزارش گوپا نخستین سیستم واسط مغز و کامپیوتر بی سیم (BCI) نه تنها به افراد فلج کامل توانایی تایپ روی صفحه های کامپیوتر با استفاده از ذهن می دهد بلکه این نوآوری به آنها این امکان را می دهد تا در همه جا بتوانند این کار را انجام دهند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، واسط های مغز و کامپیوتر سنتی به یک فرستنده بزرگ با کابل های طولانی متصل می شدند اما به تازگی تعدادی از پژوهشگران "دانشگاه براون" سیم ها را بریده و به جای آن یک فرستنده کوچک را در بالای سر کاربر قرار دادند. قطر این تجهیزات باز طراحی شده، فقط دو اینچ است و با استفاده از همان پورت مورد استفاده سیستم های سیمی، به یک مجموعه الکترود درون قشر حرکتی مغز متصل می شود.
در این آزمایشات که "BrainGate" نام داشت محققان نشان دادند دو مرد که به علت صدمه طناب نخاعی فلج شده بودند قادر به تایپ کردن و کلیک روی تبلت بودند و نکته جالب این است که این افراد تنها با فکر کردن به این مورد این کار را انجام دادند. گفتنی است افراد این کار را با همان سرعت و دقت سیستم های سیمی انجام دادند.
این نوآوری مشابه واسط مغز و کامپیوتر در حال توسعه نورالینک(Neuralink) ایلان ماسک است. نورالینک یک دستگاه بی سیم است که در مغز کاشته می شود. با این وجود فناوری ماسک مانند BrainGate قابل مشاهده نیست و نورالینک در میمون ها و خوک ها آزمایش شده است و این در شرایطی است که BrainGate بر روی انسان ها آزمایش شده است.


در آزمایشات به تازگی محققان دو مرد که هر دو در اثر صدمه طناب نخاعی فلج شده بود را مورد بررسی قرار دادند. یکی از آنها ۳۵ ساله و دیگری ۶۳ ساله بود. در مقایسه با آزمایشات قبلی که باید در آزمایشگاه انجام می شد، هر یک از آنها توانستند از واسط مغز و کامپیوتر در خانه های خود استفاده کنند. شرکت کنندگان قادر بودند از واسط مغز و کامپیوتر تا ۲۴ ساعت به صورت مداوم استفاده کنند و داده ها در مدت زمان طولانی در دسترس محققان قرار گرفت.
"لی هاکبرگ"(Leigh Hochberg) استاد مهندسی دانشگاه براون اظهار داشت: ما می خواهیم بدانیم که چگونه سیگنال های عصبی با گذشت زمان تکامل می یابند. با استفاده از این سیستم ما می توانیم فعالیت مغز را در خانه طی دوره های طولانی به روشی که قبلاً تقریباً غیر ممکن بود، بررسی نماییم.
منبع:

1400/01/15
11:17:10
5.0 / 5
562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا