روش امیدبخش دانشمند ایرانی برای درمان سرطان پستان

روش امیدبخش دانشمند ایرانی برای درمان سرطان پستان

به گزارش گوپا دانشمندان ˮدانشگاه مک مسترˮ با کمک ˮعلی آشکارˮ محقق ایرانی روش جدید ایمونوتراپی سرطان را بوجود آورده اند که جایگزینی برای درمان ˮسلول تی کایمریک گیرنده آنتی ژنˮ یا ˮCAR-Tˮ است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، در این روش از سلول های سرطانی که به آنها سلول های کشنده طبیعی هم گفته می شود و به صورت ژنتیکی در خارج از بدن مهندسی شده اند و تومورهای بدخیم را پیدا می کنند و از بین می برند، استفاده شده است.
این سلول های کشنده اصلاح شده می توانند سلول های مورد هدف را از سلول های سالم که دارای نشانگرهای مقایسه ای هستند، به صورت کارآمد تشخیص دهند و فقط سلول های مورد هدف را از بین ببرند.
سلول های تی مهندسی شده که در درمان CAR-T مورد استفاده قرار می گیرند در مقابل بعضی از سرطان های منتقل شونده از خون بسیار موفق هستند اما هنوز نمی توانند سلول های سرطانی و غیر سرطانی را تشخیص دهند. گرچه کاربرد خوبی دارند اما به صورت مداوم با تمام سرطان ها مربوط نیستند. در بیماران دارای تومورهای جامد، سلول های تی می توانند عوارض جانبی ویرانگر و حتی کشنده ایجاد کنند.
در این مطالعه دانشمندان ابتدا سلول های کشنده طبیعی را که از خون بیماران مبتلا به سرطان پستان گرفته شده بود، تکثیر کردند. سپس آنها را اصلاح ژنتیکی کردند تا گیرنده های خاص سلول های سرطانی را مورد هدف قرار دهند و با موفقیت توانستند سلول های CAR-NK را در آزمایشگاه بر روی سلول های تومور مشتق شده از بیماران مبتلا به سرطانی پستان آزمایش نمایند.
"آنا پورتیلو"(Ana Portillo) محقق اصلی مطالعه اظهار داشت: ما می خواستیم بتوانیم به این تومورهای بدخیم که در مقابل سایر درمان ها مقاومت نشان داده اند حمله نماییم. تاثیری که با سلول های CAR-NK در آزمایشگاه می بینیم بسیار امیدوارکننده است و دیدن عملی بودن این درمان بسیار مهم می باشد. حالا ما گزینه های بسیار بهتر و مطمئن تری برای تومورهای جامد داریم.
علی آشکار، دانشمند دانشگاه مک مستر اظهار داشت: این سلول های CAR-NK کمی باهوش ترند، بگونه ای که فقط سلول های دشمن را می کشند. این سلول ها فکر دوم هوشیارانه ای دارند که می گوید، "من این هدف را تشخیص می دهم اما آیا این قسمت مورد هدف سلول سالم یا یک قسمتی از سلول سرطانی است؟ آنها سلول های سالم را تنها می گذارند و سلول های سرطانی را از بین می برند."1400/04/09
10:05:40
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آزمایش , دانشگاه , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا