سورنا ستاری:

برخی موانع رسوخ فناوری عامدانه است

برخی موانع رسوخ فناوری عامدانه است

به گزارش گوپا معاون علمی و فناوری با اشاره به اینکه خیلی از موانع رسوخ فناوری، عامدانه و هوشمندانه است، اظهار داشت: فناوری هوش مصنوعی می تواند نقشی کلیدی در زندگی مردم داشته باشد، اما عموما از آن استقبال نمی گردد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از ایکس ری کامیونی ایران ساخت اظهار داشت: نمونه این محصول دانش بنیان ۵ میلیون دلار قیمت دارد و با وجود تحریم ها، واردات آن عملاً ممکن نبود.
معاون علمی و فناوری ضمن اشاره به توسعه فناوری اشعه ایکس در سایر حوزه ها بخصوص سلامت اظهار داشت: سرریز فناوری این شرکتهای دانش بنیان، به توسعه فناوری های دیگری همچون دستگاههای اسکن و همینطور توسعه فناوری پهپادها در گمرک انجامید.
تولید سی تی اسکن پزشکی ایران ساخت تا آخر سال
ستاری، از تولید تجهیزات سی تی اسکن ایران ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا آخر سال جاری اطلاع داد و اضافه کرد: سی تی اسکن پزشکی ایران ساخت هم با حمایت معاونت علمی و فناوری توسعه می یابد. فناوری های این حوزه بسیار گسترده است.
معاون علمی و فناوری از لزوم رسوخ فناوری هوش مصنوعی به بخش های مختلف همچون گمرک گفت و بیان نمود: فناوری هوش مصنوعی در کشور با شتاب بسیاری توسعه یافته اما در حین حال، مورد استفاده کمتری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این در شرایطی است که هزاران نیروی انسانی توانمند از بامداد که از خواب بر می خیزند میلیاردها سطر کد هوش مصنوعی می نویسند که می تواند تا حد زیادی به بهبود زندگی مردم کمک نماید. نمونه کارکرد این فناوری، در نرم افزارهای گمرکی است و می تواند هر وضعیت غیر عادی را به صورت دقیق تشخیص دهد.
ستاری با تکیه بر حمایت تمامی سازمان ها و نهادهای متقاضی این فناوری ها اظهار داشت: از شرکت ها و سازمان ها دعوت می کنم که از دستاوردهای دانش بنیان ها در حوزه هوش مصنوعی استفاده کنند چونکه توسعه این فناوری و رسوخ آن در زندگی مردم مستقیماً به تقاضای مشتری بستگی دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اینکه فناوری هوش مصنوعی می تواند نقشی کلیدی در بهبود زندگی مردم داشته باشد اما به طور عمده به علت واسطه گری و عدم شناخت از آن استقبال نمی گردد افزود: تأسف می خورم هرچند در بسیاری موارد مصوبات دولت بکارگیری دستاوردهای محققان وجود دارد اما استفاده نمی گردد. فناوری ها می تواند هزینه حمل بار را تا ۵۰ درصد کم کند اما وجود واسطه ها و دلالان مانعی برای این مورد هستند.
وی اضافه کرد: این یکی از چالش های جدی است که با عزم وزارت خانه ها بخصوص وزارت اقتصاد و سایر نهادها در کوتاه زمان حل می شود.
ستاری اضافه کرد: خیلی از موانع رسوخ فناوری، عامدانه و هوشمندانه است؛ این امر با عزم جدی دستگاه ها می تواند تحول پیدا کند و خیلی از هزینه ها را کم کند و شاهد تحولی در حوزه های مختلف همچون گمرک و حمل و نقل باشیم. در تحقق این عزم، حتی احتیاج به سرمایه گذاری بخش دولتی نیست و بخش خصوصی در صورت وجود حمایت و میدان دهی لازم، آنرا تأمین می کند.
معاون علمی و فناوری از انعقاد قرارداد استفاده از ایکس ری کانتنری و کامیونی ایران ساخت بدون هزینه دولت و با نقش آفرینی بخش خصوصی اطلاع داد و اظهار داشت: بر اساس مدلی نوآورانه، این بخش خصوصی است که در استقرار این تجهیزات نقش آفرینی می کند و سهم خویش را از فرایند اسکن کامیون ها برمی دارد. خوشبختانه گمرک توانسته تحولات فناورانه را با کمک شرکتهای دانش بنیان حل کند و در این راستا گمرک، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی همکاری بسیار ارزشمندی داشته اند که ادامه آن می تواند زمینه ساز تحولی در عرصه اقتصاد شود.


منبع:

1400/09/09
11:51:43
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گوپا